A lengyel kormány az Európai Unióból kilépés mellett dönthet, ha az EU gazdasági szankciókat hoz Lengyelország ellen és megvonja az uniós forrásokat – mondta Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke.
Tusk a Tygodnik Powszechny hetilapnak adott interjú során kifejtette, hogy a Jog és Igazságosság párt számára az uniós tagság nem jelent többet, mint pénzforrásokat, és a közös piac, jogrend, “garantált biztonság” stb. semmerre nem billenti a mérlegnyelvét ebből a szempontból – ha az EU többé nem funkcionál pénzforrásként Lengyelország számára, Varsó a kilépés mellett dönthet.
Az Európai Bizottság 2017 decemberében indított eljárást Lengyelország ellen 13 törvény elfogadása miatt, melyek a Bizottság alelnöke Frans Timmermans szerint lehetőséget adnak arra, hogy a kormány politikai döntések mentén beavatkozzon a bírói hatalom működésébe.
A 2015-ben hatalomra jutott jobboldali kormány azzal védte a bírói hatalom működésébe beavatkozás szükségességét, hogy felülkerekedjen a bírói korrupción és átalakítsa az igazságszolgáltatásnak azt a rendszerét, ami még a kommunista múltból maradt hátra.
Az Európa Bizottság által kezdett eljárás Lengyelország szavazati jogának felfüggesztésével végződhet. Tusk szerint Brüsszel még mindig arra számít, hogy a lengyel kormány a törvények visszavonása mellett dönt, és reménykedik abban, hogy Lengyelország az Európai Unió tagállama marad.
“Brüsszelben még mindig él a remény – bizalmat itt nem mondhatok, mert az már elveszett -, hogy Lengyelország ennek ellenére is az Európai Unió tagja marad” – mondta.
Mateusz Morawiecki, az új lengyel kormányfő az Európai Bizottság ülése előtt azt mondta, az általa átalakított kormány egy olyan erő akar lenni, ami rendbeszedi a gazdaságot, és egyensúlyra törekszik a globális, az európai és helyi erők közt.
http://www.hidfo.ru/2018/01/polexit-tusk-szerint-lengyelorszag-kilephet-az-europai-uniobol/
Migránsunió: a brüsszeli kvóták miatt távozhat Lengyelország
A brit függetlenségpárt EP-képviselője szerint Lengyelország az Európai Unióból kilépés mellett dönthet, ha Brüsszel rá akarja erőltetni az országra a migránskvótákat.
Brüsszel azon törekvése, hogy rákényszerítse a varsói kormányt a kötelező migránskvóták elfogadására, döntő hatást gyakorolhat arra, hogy Lengyelország továbbra is tagja marad-e az Európai Uniónak – mondta a brit függetlenségpárt egy EP-képviselője a Szputnyik hírügynökségnek nyilatkozva. Raymond Finch szerint minél inkább erőlteti Brüsszel a kötelező migránskvóták elfogadását, annál valószínűbb, hogy a lengyelek álláspontja a kilépés irányába mozdul el.
“Minél erősebb nyomást gyakorol az EU a lengyel kormányra a kötelező elosztási kvótákkal kapcsolatban, annál inkább rákényszerítik őket, hogy megkérdőjelezzék helyüket az Európai Unióban” – mondta.
A politikus szerint, amennyiben Varsó az EU tagállamaként többé nem határozhat szabadon saját törvényeivel és határaival kapcsolatban, az uniós tagság feladása egyre vonzóbb alternatívává válik.
Szerdán az Európai Tanács elnöke, Donald Tusk szintén azt mondta, hogy a lengyel kormány lépéseket tehet az Európai Unióból kilépés irányába, és egy ahhoz hasonló népszavazást írhat ki az uniós tagságról, mint amit a britek tartottak 2016 nyarán. Ez a népszavazás akkor kerülhet kiírásra, ha Brüsszel megvonja az uniós forrásokat, ezáltal Lengyelország nettó befizetővé válik.
December 7-én az Európai Bizottság a magyar, cseh és lengyel kormányok kapcsán jelentette ki, hogy nem teljesítették a kötelező migránsbefogadást, így a közeljövőben a három ország nagyobb nyomásgyakorlással kell szembenézzen az uniós hivatalok részéről.
http://www.hidfo.ru/2018/01/migransunio-a-brusszeli-kvotak-miatt-tavozhat-lengyelorszag/