Miután az Európai Unió éveken át üres ígéretekkel hitegette Moldovát, az ország inkább kelet felé fordul; az újonnan beiktatott elnök, Igor Dodon szorosabb kapcsolatokat akar kiépíteni Moszkvával, hogy gyors ütemben javítsa az életkörülményeket Európa legszegényebb országában.
November 14-én a szocialisták vezetője, Igor Dodon nyerte Moldovában az elnökválasztást, a szavazatok 52%-ának megszerzésével. Szimbolikus lépés, hogy elnökként Dodon első látogatása Moszkvába vezet; azt mutatja, hogy az EU ígéreteit Moldovában ma már nem veszik komolyan, és az európai integrációra is inkább inzultusként tekintenek.
Dodon megválasztását követően a Hufvudstadsbladet finn napilapnapnak igen élesen nyilatkozott:
„az EU vereséget szenvedett ebben a régióban. Csak amiatt ámítottak minket az uniós forrásokkal, mert nem akarták, hogy az oroszok jelen legyenek a térségben. A pénzek nagy részét azonban ellopták.”
Moldova 2014-ben társulási egyezményt írt alá az Európai Unióval, és akkor még a lakosság relatív többsége támogatta ezt. A mérleg nyelve ma már más irányba billen: Dodon szerint az Oroszországgal ápolt kapcsolatok helyreállítása szükséges ahhoz, hogy elkerüljék a gazdasági összeomlást. Az államfő szerint Moldova pénzügyileg jobb helyzetben lenne, ha az EU helyett az Eurázsiai Gazdasági Unióhoz csatlakozna, ami egy Moszkva vezetésével létrehozott vámunió.
Dodon most azt fontolgatja, hogy felmondja az Európai Unióval kötött társulási egyezményt, amint a parlamentben is elenyészik az EU-barát többség. Az országgyűlésben ma még az atlantista politikusok vannak többségben, de a közvélemény-kutatások szerint csak a lakosság 30%-a támogatja az Európai Unióhoz közeledést – ez egy igen látványos visszaesés, tekintve, hogy évekkel ezelőtt az ország mintegy 70%-a még EU-párti volt.
Dodon szerint az EU egyértelművé tette, hogy Moldova még 10-15 évig nem válhat az Európai Unió tagállamává. A gazdasági problémákat azonban addig is kezelni kell; és – elmondása szerint – a Brexit miatt ma az is kérdéses, hogy 10-15 év múlva lesz-e még Európai Unió, vagy, hogy akkor épp milyen formában fog működni és fogad-e még új tagállamokat.
Moldova jelenleg Európa legszegényebb országa. A lakosság több mint 20%-a extrém szegénységben él, és a 3 millió emberből egymillió külföldön (főként Oroszországban vagy az EU-ban) vállal munkát.
http://www.hidfo.ru/2016/12/moldova-felmondana-az-europai-unioval-kotott-tarsulasi-egyezmenyt/