Néhány éve még szlovákiai munkavállalók tömegei ingáztak Magyarországra, mára fordult a kocka: szlovákiai autóipari és elektronikai cégek toboroznak hazánkban.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

„Kedvező munkalehetőség Szlovákiában! Nálunk akár 265 ezer forintot is kereshet!” – ígérte nemrég egy szórólap, amelyet győri postaládákba dobtak be. A hirdetés szerint az autó- és az elektronikai iparba várják a magyar munkavállalókat. A szállást és a közlekedést ingyen biztosítják, a fizetés mellé étkezési hozzájárulást adnak, a szlovák nyelvtudás nem követelmény. A helyi napilap, a Kisalföld kinyomozta, hogy a nagyszombati KIA-gyárba, valamint a Samsung galántai, illetve Nagyszombat melletti üzemébe keresnek embereket.
A szórólapok mellett internetes hirdetésekkel is toborozzák a magyar munkavállalókat a szlovákiai cégek, míg évekkel ezelőtt még fordított volt a helyzet. „Viszonylag új trendről van szó, 2015 második felében kezdődött, és az indította el, hogy már Szlovákiában sincs elegendő munkaerő” – magyarázta a Világgazdaságnak Ficza János, a Workania munkaerő-közvetítő PR-menedzsere. A munkanélküliség nagyon alacsony, a foglalkoztatási szint magas, és a szlovákiai munkavállalók szintén nagy arányban vándorolnak Nyugat-Európába. Magyarország a közelség és a jól képzett, tapasztalt munkavállalók miatt kézenfekvő a munkaerő pótlására.
Különösen Pozsony és Nyitra környéke több nagy autóipari beruházást is vonzott az elmúlt években, és 100-200 kilométeres körzetben kiépült egy jelentős beszállítói hálózat is, amely felszívta a helyi képzett és képzetlen munkaerőt. „Bár nem tudni, hogy a Jaguar új gyáráért folytatott éles versenyben mivel körözte le nemrég Magyarországot Szlovákia, de biztosan nem a rendelkezésre álló képzett munkaerővel” – mondta lapunknak Kilián Csaba, a Magyar Gépjárműipari Szövetség főtitkára.

Bár az említett hirdetésben ígért bruttó 265 ezer forintot a Workania szakértői egy kicsit sokallják az összeszerelő munkakörben, de azt alátámasztják, hogy ebben a pozícióban a legnagyobb, a cég adatai szerint 46 százalékos a különbség a szlovákiai fizetések javára, amiért már nagyon megérheti ingázniuk a magyar munkavállalóknak. A KSH adatai alapján Magyarországon a bruttó átlagkereset 247 800 forint volt tavaly, ezzel szemben Szlovákiában a bruttó átlagfizetés 295 ezer forint (950 euró) körül alakult. Vagyis átlagosan 47 ezerrel többet lehet keresni Szlovákiában, mint Magyarországon, de régiónként és ágazatonként is különböznek a kereseti viszonyok.
„A szlovákiai autóipari és elektronikai cégek toborzásának vélhetően elszívó hatása lesz az északnyugat-dunántúli munkaerőpiacra, ahol az alacsony munkanélküliség miatt már szinte csak egymástól tudják átcsábítani a munkavállalókat a cégek” – hangsúlyozta Kilián Csaba. Nemcsak a fizikai munkásoknak lehet csábító a szlovákiai munka, hanem a mérnökök és a menedzserek számára is. Esetükben sem akadály a szlovák nyelvtudás hiánya, hiszen zömmel angolul folyik a munkahelyi kommunikáció. Mivel a közeljövőben újabb nagy autógyártó cég érkezik a magyar határhoz körülbelül 60 kilométerre fekvő Nyitrába, ez a tendencia várhatóan erősödni fog. A Jaguar-Land Rover nyitrai üzemében 2018-ban kezdik meg a termelést, de folyamatosan veszik fel és tréningezik az embereket. Így egyre erősebb nyomás nehezedik majd a magyar autóipari cégekre, hogy tovább emeljék az amúgy is a magyar átlag felett lévő béreket.
(vg.hu)