Ellátogattunk Kölnbe, hogy megtudjuk, mit gondolnak a helyiek a migránsokkal való együttélésről.
Bő terjedelemben foglalkozott a magyar sajtó a szilveszteri németországi eseményekkel, de eddig egyetlen médium sem tartotta fontosnak, hogy a helyszínen is tájékozódjon. Mi ellátogattunk a világhíres dómhoz, hogy megtudjuk, a kölniek – köztük majd hétezer magyar – mit gondolnak a migránsokkal való együttélésről.
Csapdában a megerőszakoltak
Miután múlt szombat este a világ hírtévéin azt láttam, hogy a német rendőrség akkurátusan szétveri vízágyúval a kölni Pegida-tüntetést (a szélsőjobbosnak mondott tömörülés a migránsok által elkövetett szilveszteri erőszak és a kontrollálatlan bevándorlás ellen demonstrált), vasárnap magam is elindultam Németország negyedik legnagyobb városába, az egymilliós lakosságú Kölnbe. Repülőjegyet váltottam, de vonattal érkeztem meg: a német légitársaság a frankfurti légikikötőből ICE gyorsvonattal vitt tovább, a szerelvény helyenként háromszáz kilométer óránkénti sebességgel száguldott a legnyugatiasabbnak mondott német városba.
Mivel a kölni főpályaudvar közvetlenül a dóm mellett van, így megérkezésem első percében mindjárt egy tüntetésbe botlottam a templom lépcsői előtt. Egy civil csoport spontán demonstrációjáról volt szó: egyszerre tüntettek a nők elleni erőszak és a menekültellenesség, valamint a rasszizmus ellen.
Egy jókora táblát szorongató platinaszőke nőt az összes tévétársaság kipécézte interjúalanynak. Majla nekem is elmondta, hogy két dolog miatt is nagyon mérges.
– Először is a szilveszteri, nők elleni bántalmazások miatt, aztán pedig azért, mert a szélsőjobboldali pártok ezt arra használják, hogy a menekültek ellen uszítsanak. Nem igaz, hogy minden menedékkérő bűnöző, de minden bűnözőt meg kell büntetni, függetlenül attól, hogy migráns-e vagy sem – fejtette ki.
Miközben a nővel beszélgettem, a szemem sarkából láttam, hogy egy tagbaszakadt rendőr feljött a demonstrálók közé, és kiemelt egy közel-keletinek kinéző férfit a tömegből. Arrébb mentek kicsit, ahol igazoltatta: a férfi egy összehajtogatott papírt vett elő, olyat, amilyet a menekülteknek regisztrációkor adnak. Miközben a rendőr a bevándorlót ellenőrizte, a lépcső tetején feltűnt egy magányos tüntető. Táblája mindkét oldalára üzenetet írt a kancellárnak. Az egyik oldalon ez állt: „Merkel asszony, Köln mindent megváltoztatott!” A másik még elgondolkodtatóbb: „A megerőszakoltak csapdába kerültek a saját országukban, ezért Merkelnek távoznia kell!”
Rejtélyes médiacsend
Mire az éneklő civilek kifáradtak volna, váratlanul erősítés érkezett hozzájuk: közel-keleti, nagy valószínűséggel bevándorló fiatalok csatlakoztak, hogy maguk is felszólaljanak a nőket ért erőszak ellen. Egy táblán azt olvashattam, hogy a szírek sajnálják, ami a nők ellen történt szilveszterkor, és ezért az elkövetők helyett is szégyellik magukat, egy másikon pedig ez állt: az iszlám a szexizmus ellen. A fiatalok egyébként az Aszad szír elnök elleni erők zászlaját hozták magukkal.
Különös dolog derült ki számomra: itt van a téren a WDR médiacég épülete is. Rejtélyes a német média négynapos hallgatása szilveszter után: ebben a városban van az állami televízió és rádió székhelye 3500 munkatárssal, a kereskedelmi televíziók közül pedig itt van a központja a német RTL-nek, a Voxnak és az N-tv nevű hírcsatornának. Szakemberben biztosan nem volt hiány újévkor sem, és nehezen hihető, hogy a több ezer újságíró közül senki sem tudott az eseményekről.