Az ukrán hadsereg nincs megelégedve azokkal a fegyverekkel, melyeket az Egyesült Államok biztosít a kijevi fegyveres erők “korszerűsítésére”. Kijev kifogásolta, hogy a kapott amerikai fegyverek korszerűtlenek és használhatatlanok.

A Deutsche Wirtschafts Nachrichten német lap beszámolt arról, hogy az Egyesült Államok mintegy 260 millió dollár értékben látta el fegyverekkel Ukrajnát, de az ukrán vezetők kifogásolták, hogy a kapott fegyverek korszerűtlenek, teljesen használhatatlanok – vagy nem azt kapták, amire az amerikaiakkal kötött megállapodás alapján számítottak. A lap beszámolója szerint az előzetes ígéretekkel ellentétben 120 ukrán katonára jut egyetlen golyóálló mellény, és a ’80-as, ’90-es években rendszeresített Humvee terepjárókat kell használjanak. A Washington Post szintén beszámolt az ukrán hadsereg által jelzett problémákról; többek között arra panaszkodtak, hogy a közel 30 éves amerikai terepjárókat leselejtezendő, használhatatlan állapotban kapták meg – az első szállítmányból három terepjáró ajtaját és ablakait műanyaggal pótolták ki, így semmilyen védelmet nem biztosít. A gumiabroncsok néhány száz kilométer után kidurrannak, ami arról árulkodik, hogy a raktárban töltött évek után a járműveket változatlan állapotban adták át, azokon semmilyen karbantartási munkálatot nem végeztek.

A német lap elmondása szerint az ukrán katonák körében hatalmas a csalódottság, mert az amerikai fegyverek érkezése előtt modern fegyverekre számítottak – ehelyett ócskavasat kaptak, ami fokozottan negatív hatást gyakorol a katonák moráljára. A Pentagon azzal indokolta a hibákat, hogy “nem volt felkészülve az ukrán konfliktusra”.

Az amerikai hadsereg azonban nem csak Ukrajnának ad ilyen lehasznált állapotban lévő fegyvereket. Amerikai fegyvergyártó cégek százmillió dolláros nagyságrendű megrendeléseket kapnak a hadseregtől arra, hogy – a többek között – az afganisztáni misszióban elhasználódott harceszközökön kisebb módosításokat végezzenek, majd azokat új termékként drágán eladják a kelet-európai országoknak. Az utóbbi hónapok során a Lockheed Martin látványos marketingtevékenységet folytatott a térségi országokban, melynek részeként politikai hovatartozástól függetlenül – vélhetően a lobbisták közbenjárásának hatására – fővonalú sajtóorgánumok próbálták népszerűsíteni a lehasznált amerikai fegyvereket. November közepén az Index újságírója próbált ilyen módon “új fejlesztésként” ismertté tenni egy az afganisztáni misszióban lehasznált fegyverrendszert, amit az amerikai fegyvergyártó cég éppen most próbál eladni a kelet-európai országoknak, és számos térségi országgal nagy volumenű üzleteket kötött erre vonatkozóan.


http://www.hidfo.ru/2015/12/az-ukran-hadsereg-nincs-megelegedve-az-amerikai-fegyverekkel/