Németországban a lakosság többsége népszavazást akar a menekültpolitikáról egy csütörtökön ismertetett felmérés szerint.
Az Emnid közvélemény-kutató intézet az N24 hírtelevíziónak készített reprezentatív felmérésében kimutatta: a németek 64 százaléka ért egyet azzal, hogy népszavazással határozzák meg a menekültek befogadásának feltételeit.
A németek 33 százaléka nem ért egyet a gondolattal.
A lakosság kétharmada, 66 százaléka aggódik amiatt, hogy a menekültválság körüli egyre hevesebb viták megoszthatják a társadalmat.
A lakosság 24 százaléka szerint viszont a menekülthelyzet jobban összekovácsolhatja a német társadalmat.
Az utóbbi napokban a tranzitzónák felállítása volt az egyik leggyakrabban tárgyalt kérdés a politikában. A németek 56 százaléka támogatja, 38 százaléka nem támogatja a kormányzó konzervatív CDU/CSU pártszövetség elképzelését, miszerint a tranzitzónák a határ térségében kijelölendő övezetek, amelyekben a menedékjogi kérelem benyújtásának szándékával Németországba érkező embereknek meg kell várniuk, hogy a hatóságok gyorsított eljárással eldöntsék, jogosultak-e ilyen kérelem benyújtására.
A CDU szavazói között kiemelkedő, 70 százalékos az elképzelés támogatottsága, és csak 28 százalék utasítja el a tranzitzóna gondolatát. A konzervatívokkal nagykoalícióban kormányzó, a tranzitzónák felállítását ellenző szociáldemokrata párt (SPD) szavazóbázisában 40 százalék támogatja, 60 százalék elveti a koncepciót, amelynek megvalósításától a konzervatívok a menekülthullám csillapodását remélik.
Angela Merkel kancellár nyilatkozataiban visszatérő elem, hogy Törökország „kulcsállam” a menekültválság kezelésében. A kancellár vasárnap Isztambulba utazik, ahol tárgyal Recep Tayyip Erdogan államfővel.
A németek 68 százaléka szerint a török elnök nem megbízható tárgyalópartner. Csupán 18 százalék szerint lehet megbízni Erdoganban.
Az Emnid szerdán készítette a felmérést mintegy ezer ember megkérdezésével.
Késő este kiszivárgott a brüsszeli határozatterv
Jelentős anyagi támogatással, vízumkönnyítéssel és más engedményekkel járulhat hozzá az Európai Unió Törökország terheinek enyhítéséhez a menekültválság kezelésében – derül ki abból a megállapodás-tervezetből, amelyet az EU-tagországok állam- és kormányfői találkozójának helyszínén, Brüsszelben szivárogtattak ki csütörtök este.
A megállapodásról az Európai Bizottság képviselői tárgyaltak Ankarában az elmúlt napokban, és annak részletei a helyszíni értesülések szerint fontos helyet kaptak az uniós vezetők tárgyalásain is, amelyek középpontjában a nemzetközi migránsválság állt.