A francia Total, a világ negyedik legnagyobb olaj- és gázipari vállalata is becsatlakozhat az iráni olaj és földgáz kitermelésébe.
Az orosz Kommerszant üzleti napilap a vállalat vezérigazgatóját, Patrick Pouyannét idézi, aki kijelentette, hogy kiterjedt befektetéseket terveznek Irán területén. Pouyanné elmondása szerint elsősorban cseppfolyósított földgáz projektekben és olajkitermelésben érdekeltek, és fokozott figyelemmel kísérik, Irán milyen feltételekkel próbál megállapodni más nyugati olajcégekkel.
A Fitch hitelminősítő intézet szerint Irán megfelelő adottságokkal rendelkezik ahhoz, hogy a világ legnagyobb kőolaj- és földgázexportőreinek egyikévé váljon. Az iráni földgázkészleteket mintegy 34 trillió köbméterre becsülik, ami a Föld ismert földgázkészletének 18%-a. Jelenleg az iráni gázkitermelés nagy része a hazai felhasználást fedezi, és alig haladja meg az éves szinten 10 milliárd köbmétert. Az intézet számításai szerint a következő négy években ez 71%-al nőhet, ha a nyugati cégek megkezdik a kitermelést és Irán újraindítja az exportot az Európai Unióba.
Az olaj- és gázipari együttműködések újraindításáról az atomprogrammal kapcsolatos tárgyalássorozat háttéregyeztetései során születtek előzetes megállapodások. Mindez azonban a nyugati vállalatokat gazdagítja, így annak ellenére, hogy Hasszán Rohani iráni elnök megpróbál belpolitikai előnyt kovácsolni a megállapodásból, a tárgyalássorozat eredményei nem túl kecsegtetőek Irán számára: nem csak az atomprogram 80%-os visszafogásába kellett beleegyezzenek, de abba is, hogy a nyugati vállalatok megkezdhetik az iráni olaj- és földgázkészletek kitermelését – ami az Irán elleni háborús készülődés célja is volt.
David Cameron brit miniszterelnök szerint amennyiben Teherán nem hajlik a megállapodásra, a nyugati országok katonai beavatkozást kezdtek volna Irán ellen.
http://hidfo.ru/2015/07/francia-vallalat-is-beszallhat-az-irani-olaj-es-foldgazuzletbe/