Budapest — Atomtitkok kerültek illetéktelen kezekbe néhány héttel ezelőtt, amikor feltörték a Paksi Atomerőmű egyik vezetőjének kocsiját – tudta meg a Blikk kormányközeli forrásból.
Az igazgató az autóban hagyta a laptopot és néhány adathordozót, majd találkozóra ment a Belgrád rakparton. Pár perc elég volt ahhoz, hogy valaki – akinek vélhetően fogalma sem volt, mit tárolnak a számítógépen – feltörte a kocsit, elemelte a notebookot és az egyéb adathordozókat, majd lelépett a zsákmánnyal. Mire a vezető visszaért a kocsijához, már se híre, se hamva nem volt a számítógépnek és a titkos dokumentációknak: kormányközeli forrásból úgy tudjuk, a készülő erőművel, Paks II.-vel kapcsolatos tervek szerepeltek a laptopon. Bár a tulajdonos azonnal feljelentést tett a rendőrségen, a számítógép és az elkövető azóta sem került elő.
Valószínűleg a piti tolvaj csak azért nyomta fel a kocsit, mert könnyű zsákmányt látott a laptopban, az adatokkal pedig már csak azért sem tud mit kezdeni, mert az ilyen típusú információkat jelszóval védik. A férfi, aki nem vigyázott eléggé a dokumentumokra, alaposan megütheti a bokáját.

pesti

– Ha titkos dokumentumokról van szó, akkor megvalósult a gondatlanságból elkövetett minősített adattal való visszaélés bűncselekménye. Ez pedig 3 évig terjedő szabadságvesztéssel sújtható – mondta dr. Fridman Róbert ügyvéd.
Az ügyben a BRFK folytat vizsgálatot, ők annyit közöltek, hogy lopás bűntette miatt folyik az eljárás. Az azonban meglehetősen sokatmondó, hogy a kiemelt ügyek főosztálya jár el az ügyben, ami egy hagyományos autófeltöréshez képest eléggé szokatlan.

per

A Miniszterelnökség annyit válaszolt: lapértesüléseket nem kívánnak kommentálni.
30 évig homály fedi
A paksi atomerőmű bővítésének pénzügyi részleteit 30 évre titkosították. Áder János köztársasági elnök a törvény aláírásakor azt mondta: egy atomerőmű nem biciklitároló, ezért terrorizmussal fenyegetett világunkban nemcsak indokolt, hanem egyenesen szükséges egy atomerőmű építésével és működésével kapcsolatos adatok védelme, titkosítása.
3800 milliárd forintba kerül
Orbán Viktor miniszterelnök és Vlagyimir Putyin orosz elnök 2014 január 14-én írta alá a paksi atomerőmű bővítéséről szóló szerződést. A megegyezés két új blokk építéséről szól, a beruházás költségét 3800 milliárd forintra teszik. Ennek 80 százalékát államközi hitel keretében Oroszországtól kapjuk 30 éves futamidőre. A két új AES-1200 típusú blokk a mostani erőmű teljesítményének 120 százalékát adja majd, az elsőt 2023-ban akarják beindítani.
(HVG)