Míg tavaly óta ismét megnőtt a külföldi munkavállalást tervezők aránya, elérve a 2011. évi értékeket, addig a kivándorolni szándékozók aránya az 1993 óta mért legmagasabb értéket mutatja – állapítja meg a Tárki 2015. áprilisi adatfelvétele alapján. A folyamatos kivándorlásnak legsúlyosabb következményei a magyar egészségügyben lehetnek: a Magyar Rezidens Szövetség elnöke szerint, ha minden így folytatódik, tíz év múlva 4,5 millió embernek, azaz a lakosság közel felének nem lesz megfelelő alapellátása.
Az egészségügyben lassan senki nem marad: már most 230 praxis tartósan betöltetlen, így 300 ezer embernek nincs megfelelő alapellátása. És hogy hogyan próbálja a kormány visszacsábítani azokat a fiatalokat, akik az elmúlt években tízezer számra léptek le Magyarországról? Az április végén elindított Gyere Haza Fiatal! elnevezésű programmal. Erről az egy hónapja indult programról mondta éppen a minap a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) államtitkára, Czomba Sándor, hogy óriási siker. Czomba szerint a programra már 40 ezer fiatal regisztrált. Az államtitkár vagy tudatosan félrevezet, vagy fogalma sincs, miről beszél: munkahelye, a Nemzetgazdasági Minisztérium ugyanis csupán 581 regisztrált személyről tud.
Összehasonlításul: a hvg.hu számítása szerint a felcsúti arénában vagy a stadionépítési program keretében megújult Fradi-pályán másfél, egyébként kihasználatlan nézőtéri férőhelyre jutott annyi pénz, amennyit egy-egy fiatal hazacsábítására szán a kabinet. Ez az a „jelenség”, amely tökéletesen bemutatja a jelenlegi „Orbán-rendszer” prioritásait: jelenleg a kormánynak úgy tűnik, sokkal inkább fociszurkolókra van szüksége, mintsem többségében képzett, fiatal munkaerőre.
Újabb felmérés az elvándorlásról – szomorú eredményekkel
Bár a KSH csak pár hete jött ki a sokkoló statisztikával – e szerint egy év leforgása alatt 46 százalékkal nőtt a külföldre költöző magyarok száma; 2014-ben legalább 31,5 ezren hagyták el az országot minimum egyéves külföldi tartózkodás szándékával –, máris itt az újabb riasztó adatsor: a Tárki kutatói számoltak be arról, hogy a kivándorolni akarók aránya az utóbbi húsz évben mért legmagasabb értékre szökött.
A kivándorolni szándékozók aránya 2015 áprilisában magasabb, mint eddig valaha volt – derül ki a Tárki kutatóintézet 2015. áprilisi adatfelvételéből. 1997-ig viszonylag alacsony volt a szaknyelven szólva halmozott migrációs potenciál, de 2005-ig gyorsan nőtt. Utána ingadozás következett: 2010-ig valamelyest visszaesett, aztán az Orbán-kormány hatalomra kerülése, 2010 után 2012-ig a migrációs potenciál nőtt, utána 2014-ig valamelyest csökkent. Tavaly óta azonban ismét megnőtt a külföldi munkavállalást tervezők aránya, elérve a 2011. évi értékeket, addig a kivándorolni szándékozók aránya az 1993 óta mért legmagasabb értéket mutatja.
Eddig is Ausztriába, Németországba, Nagy-Britanniába akartak menni a legtöbben. Nincs ez másként most sem, de ezen három domináns ország súlya valamelyest mérséklődött. Az is látható, hogy az Egyesült Királyság súlya – különösen, mint a kivándorlás és a hosszú távú munkavállalás célországa – az osztrák–német duóhoz képest kisebb lett.