Ukrajnának nem érdeke, hogy tovább élezze a viszonyt az oroszokkal, mert abból nem jönne ki jól. Most 52 ezer fősre becsült orosz haderő van az ukrán határok közelében, 4-500 harckocsival és több mint 1000 páncélozott szállító harci járművel, ez a haderő könnyedén robogna át Ukrajnán – mondta Kaiser Ferenc, Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának tanára.

Petro Porosenko ukrán államfő levélben szólította fel Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy gyakoroljon nyomást az oroszbarát szakadárokra a kelet-ukrajnai harcok beszüntetése érdekében. Előzőleg a Kreml sajtóosztálya közölte, hogy Porosenko csak január 26-án válaszolt az orosz elnök január 15-i üzenetére, amelyben Putyin a nehézfegyvereknek a harcvonalról történő azonnali visszavonását javasolta.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter eközben egy szerbiai lapnak írt cikkben úgy fogalmazott, hogy Ukrajnának meg kell őriznie a NATO-tól való semlegességét annak érdekében, hogy megakadályozható legyen az ország további szakadása, Oroszország pedig meghosszabbította a hadköteles ukrán állampolgárok oroszországi tartózkodási idejét, hisz Oroszországba több mint 2 millió 430 ezer ukrán állampolgár menekült a harcok elől, akik közül 1 millió 172 ezren hadköteles korú férfiak.
Az ukrán fegyveres erők főparancsnokságának szóvivője szerint az elmúlt napokban ezalatt újabb három ukrán katona halt meg és 15 sebesült meg a keleti országrészben folyó harcokban.
Kaiser Ferenc, Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Karának egyetemi tanára szerint bár közel azonos fegyverekkel harcolnak az ukránok és az oroszbarát szakadárok, Ukrajna mégsem használhatja ki helyzeti előnyét.
“Ukrajnának nem érdeke, hogy kenyértörésig eszkalálja a viszonyokat az oroszokkal, mert abból semmiképpen nem jönne ki jól. Ugye most olyan 52 ezer fősre becsült orosz haderő van az ukrán határok közelében, 4-500 harckocsival és több mint 1000 páncélozott szállító harci járművel, most ez a haderő gyakorlatilag úgy robogna át Ukrajnáig, hogy már egyszer csak azt vennénk észre, hogy megjelentek Kárpátalján is.”
Kijev és a nyugati országok továbbra is azzal vádolják Moszkvát, hogy katonailag támogatja a szakadárokat és reguláris csapatokat küld Kelet-Ukrajnába. Oroszország mindezt tagadja, a konfliktus viszont kilenc hónap alatt több mint 5000 emberéletet követelt.
(inforádió)