Szerbia nem csatlakozik az Európai Unió Oroszország elleni szankcióihoz, és a jövőben sem tervezi, hogy ezen az állásponton változtatna. Szlavjenko Terzic, Szerbia orosz nagykövete jelentette ezt ki, válaszként Brüsszel indirekt nyomásgyakorlására.
Szerdán az Európai Szomszédságpolitika (ENP) élére várományos uniós biztos jelölt, Johannes Hahn brüsszeli meghallgatásán felszólította Szerbia kormányát, hogy "alaposan gondolja újra" azt a döntését, hogy nem csatlakozik az Európai Unió Oroszország ellen hozott szankcióihoz, ha a jövőben csatlakozni akar az Európai Unióhoz. Hahn szerint "ha Belgrád közelebb akar kerülni az EU-tagsághoz, a megfelelő jelzéseket meg kell tennie Oroszországgal szemben". Nem véletlen, hogy ezek a mondatok éppen ott és akkor hangzottak el, Brüsszel így kíván nyomást gyakorolni Szerbiára.
Korábban Tomislav Nikolic elnök már világosan kifejezte, Szerbia nem támogat semmiféle Oroszország elleni szankciót. A nagykövet válaszából azonban az is kiderült, Szerbia véglegesen döntött azzal kapcsolatban, hogy nem fog csatlakozni az Európai Unióhoz. Ugyanis, ha a tagság megszerzésére törekedne, figyelembe venné a Brüsszel által támasztott követelményeket.
Szerbia az Eurázsiai Unió potenciális tagállama, a csatlakozást azonban egyelőre nem teszi lehetővé a térségi politikai helyzet. Tekintve az ukrán helyzet alakulását (az EU társulási egyezmény elhalasztása 2016-ig), Romániában vagy Magyarországon kellene egy külpolitikai fordulatnak bekövetkeznie ahhoz, hogy Szerbia a következő években határossá váljon az eurázsiai vámunióval.
http://www.hidfo.net/2014/10/03/szerbia-nem-enged-brusszel-nyomasgyakorlasanak