“Fehér konvojt”- humanitárius segélyszállítmányokat indít Oroszország, – a kijevi kormány csapatai által ostromlott kelet-ukrajnai Luganszk és Donyeck városokba. Ezzel kívánja elkerülni a humanitárius katasztrófát, melyet a kijevi junta által indított nehézfegyverzetű támadások okoztak ezen városok lakosságának. – Az ágyúzások tönkretették a vízi-közmű infrastruktúrát, az áram és gáz ellátást, – a városokban tehát nincs víz, nincs áram, megszűnt minden közszolgáltatás.
Nincs élelem, a boltok bezártak, s az utakat, melyen élelmiszer jutna be a városokba, – az ukrán tüzérség folyamatosan lövi.
Ezért indítja tehát ezt a humanitárius konvojt Oroszország, a donyecki és luganszki civil lakosság megsegítésére.
A ‘Fehér konvoj’ – melyben kizárólag fegyvertelen, fehérre festett tehergépjárművek vesznek részt, – Vlagyimir Putyin orosz elnök személyes felügyelete alatt áll. – Az orosz hadsereg ebben a műveletben nem vesz részt.
Vlagyimir Putyin az Európai Bizottság elnökével, José Manuel Barrosoval telefonon beszélt a humanitárius segélyszállítmányok ügyéről. Elmondta neki, hogy; “Az orosz fél, a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságának képviselőivel, – közösen indítja a humanitárius konvojt Ukrajnába” – közölte a Kreml sajtószolgálata.
Putyin megvitatta Barrosóval a kijevi hatalom katonai akciójának katasztrofális következményeit az ország délkelet-ukrajnai térségében, hangsúlyozva, hogy a konfliktusövezetbe sürgősen humanitárius segélyt kell eljuttatni.
Washington érzéketlensége: “Az Ukrajnának nyújtott humanitárius segély, – egyenlő az intervencióval”
Vlagyimir Putyin személyes ellenőrzése alatt van a Kelet-Ukrajnának nyújtandó humanitárius segély. Donyeckben és Luhanszkban a helyzet kritikus: szünetel a víz-, a villamosenergia-ellátás, nincsenek gyógyszerek, fogytán van az élelmiszer.
Kijev közben arról igyekszik meggyőzni a nagyvilágot, hogy ellenőrzi a helyzetet, segítségre nincs szüksége. Washington pedig bejelentette, hogy beavatkozásnak fogja tekinteni Moszkva minden próbálkozását, hogy humanitárius segélyt irányítson a donyecki-medencébe. Az orosz külügyi tárca mégis bízik abban, hogy a kijevi junta és szövetségesei, – önként hozzájárulnak a humanitárius folyosó megnyitásához.
Az USA támogatásával Kijev mindent megtesz annak érdekében, hogy a Donyeck és Luganszk megye lakatlanná váljon, hogy Donyeck és Luganszk városok folytonos tűz alatt maradjanak. Üzemképtelenné teszik a közműveket: a lakosság nem tud hozzájutni nemcsak villamos energiához, de a vízhez az élelmiszerhez és a gyógyszerekhez sem.
A Porosenko-rezsim vérengzéseinek szörnyűségeihez még hozzáadódik az ökológiai katasztrófa veszélye is. A Junta egységei folyamatosan lövik a Sztirol horlivkai vegyi nagyüzemet, ahol halálosan veszélyes mérgező anyagokat tárolnak. Szakemberek értesülései szerint; ha valamelyik tározóból ilyen vegyi anyag szabadulna ki, – körülötte 300 kilométernyi övezetben a területet mérgezés érné, – azaz Ukrajna mellett a fertőzött terület kiterjedne Fehéroroszországra és Oroszországra is.
Moszkva igyekszik meggyőzni a Nyugatot, hogy humanitárius folyosóra van szükség a délkelet-ukrajnai békés polgári lakosság segélyezése érdekében. Az Egyesült Államok azonban határozottan ellenzi az Ukrajnának nyújtandó orosz humanitárius segélyt. Amint az USA ENSZ-nagykövete – Samantha Power – kijelentette, ez a nemzetközi humanitárius szervezetek feladata. Power szavai szerint Oroszországnak a délkelet-ukrajnai térség lakosainak való segélynyújtásra irányuló próbálkozásait ukrajnai intervencióként fogják értelmezni. Kijev azonnal bejelentette, hogy az orosz katonaság törvényellenesen megpróbált behatolni az ország területére humanitárius konvoj leple alatt. Moszkva cáfolta ezeket a nyilatkozatokat.
De Oroszország nem hagy fel azzal, hogy józan belátásra bírja nyugati partnereit – közölte Szergej Lavrov orosz külügyminiszter:
“Jelenleg elsőrendű feladatként megpróbálunk megállapodásra jutni az ukrán féllel és a Vöröskereszt Nemzetközi Bizottságával, az ENSZ nemzetközi humanitárius szervezeteivel arról, hogy Luhanszk és Doneck megyébe sürgősen humanitárius segélyt kell küldeni. Szerintünk a kérdés elodázhatatlan. A műveletet személyesen az Oroszországi Föderáció elnöke tartja ellenőrzés alatt” – mondotta.
Az ukrajnai lakosság közben menekül a kijevi egységek által terrorizált régiókból. Az emberek saját életüket kockáztatva kelnek útra: a Nemzeti Gárda fegyveresei ugyanis lövik az orosz határ felé vezető utakat. Négy határátkelőt újból kénytelenek voltak bezárni. A Novosahtyinszk, Kujbisevo és Volosino határátkelőkön az orosz vámosok felfüggesztették munkájukat amiatt, mert a túloldalon az ukrán kollégáik nem dolgoznak. Az éppen hogy megnyílt Matvejev Kurgan határátkelőt pedig muszáj volt újból kiüríteni: a közelben egész éjjel lövedékek robbantak.
A ‘Fehér konvoj’ egyelőre az orosz-ukrán határ közelében várakozik. A nemzetközi tárgyalásoktól függ, hogy mikor indulhat el.
B-R