Rekordtermést várnak...
A Nemzetközi Gabonatanács (International Grains Council, IGC) közzétette július hónapra vonatkozó beszámolóját. A következő szezonra jósolt magas terméskilátásoknak, továbbá a valószínűsíthetően éleződő exportversenynek köszönhetően tovább fokozódott a nyomás a gabona és olajos magvak piacán. Leginkább a kukorica és szója mélyrepülésének köszönhető, hogy a szervezet vonatkozó mutatója (GOI) 6%-os gyengülést jelez a június végi értékhez képest. Habár a búza és az árpa árfolyama is határozottan gyengült, a korábban betárolt rizskészletek összességében valamelyest ellensúlyozni tudták a terményértékekre aktuálisan jellemző negatív folyamatokat.
A várakozásoknak megfelelően idén rekordmennyiségű terményt takaríthatnak be a világ szántóföldjeiről, az Nemzetközi Gabonatanács előrejelzése szerint 1982 millió tonnát. A 2014/15-re jósolt globális gabona összetermés (étkezési és takarmányozási célú) jelenleg 1959 millió tonnára rúg, mintegy 10 millió tonnával meghaladva az egy hónappal ezelőtt előrevetített mennyiséget. A világszinten növekvő felhasználásban meghatározó szerepet játszik az étkezési célú gabona iránt fokozódó kereslet, idén jellemzően az uniós tagországokból, ahol a termésminőséget kedvezőtlenül befolyásolta a csapadék időbeni eloszlása. A kínálat szempontjából meghatározó amerikai kukorica és Oroszországban realizálódó búza többlettermés így biztosan vevőre talál majd, a 419 millió tonnás, 15 éves csúcsra érő betárolás ugyanakkor azt jelzi, hogy várhatóan jövőre sem fognak elszállni a terményárak.
Az USA csökkenő kibocsájtásának köszönhetően várhatóan a globális termésmennyiség is némileg (1%-kal) zsugorodik majd. A kilátások - elsősorban a várakozásoknál kedvezőbb orosz és ukrán téli aratási eredményeknek köszönhetően - mégis 3 millió tonnával felülmúlják a júniusi előrejelzéseket.
A búza iránti kereslet növekedését elsősorban a bővülő étkezési célú felhasználás okozza. Az előrejelzések Dél-Ázsiából és az afrikai kontinens területéről is bővülő igényekről tanúskodnak. Az Európai Unióban megugró takarmánybúza felhasználással párhuzamosan globális szinten is növekedés tapasztalható.
A búza iránti kereslet növekedését elsősorban a bővülő étkezési célú felhasználás okozza. Az előrejelzések Dél-Ázsiából és az afrikai kontinens területéről is bővülő igényekről tanúskodnak. Az Európai Unióban megugró takarmánybúza felhasználással párhuzamosan globális szinten is növekedés tapasztalható.
Az árak viszont mélyrepülésben nyögik a bőséges termés tőzsdeterhét.
A bőséges termésmennyiségnek köszönhetően az IGC GOI búzára vonatkoztatott indexe 6%-ot vesztett értékéből, bár egyes termőterületeken bekövetkező minőségromlás miatti aggodalmak a magas minőségű búza árát viszonylagosan magasan tartják. Az északi féltekén, leginkább az USA-ban kialakult nedves, kukorica fejlődésének kedvező termesztési körülményeknek köszönhetően az IGC globális kukoricatermésre vonatkozó korábbi előrejelzését 2014-/2015 évre mintegy 6 millió tonnával felfelé korrigálta, a volumen így már csak alig maradhat majd el az idei év rekordmennyiségétől. A hús iránti kereslet növekedése, a magas kínálattal párosuló alacsony árak mind az ipari, mind a takarmányozási, mind az étkezési célú felhasználást rekordközeli szintekre emelhetik. A tengeri árfolyama folytatta mélyrepülését, júliusban négy éves mélypontot elérve. Az IGC GOI kukorica indexe egy hónap alatt 9%-ot esett.