Bulgária, mint Oroszország legfőbb szövetségese az Európai Unióban, 2007 óta szenvedi az Unió áldásait. Most, az EU parlamenti választások kapcsán jönnek ki leginkább ugyanazok, de legalábbis nagyon hasonló érdekellentétek, amik a két nagy hatalmi tömb egymáshoz feszülésének a kritikus vonalán érződik. Ez a kritikus vonal a Magyarország - Szerbia - Bulgária tengely. Minden, ami ebben a régióban történik, nem történik másért jelenleg, csak az orosz befolyás csökkentése miatt az uniós határok mentén.
Egy férfi orosz és bolgár zászlókat ábrázoló transzparenst feszít ki egy szovjet katonai elmlékműre, a felirat: "Testvéri országok". 2014.05.09.
Mind Szerbia, mind Bulgária Oroszországhoz kulturálisan és gazdaságilag igen erős szálakkal kötődik, hazánk inkább energiaellátás miatt kötődik Oroszországhoz. Magyarországban és Bulgáriában is közös, hogy tudják a politikusok: ha nem akarják, hogy az Oroszország - EU egymásnak feszülés ütközőállamaként elporladjunk, akkor ki kell bizony szolgálni mindkét hatalmi tömböt. Ezt eleve meg lehetett volna előzni, de ez nem ennek a cikknek a témája. Legyen elég annyi, hogy "bizonyítottak" a mérsékelt és a radikális atlantisták már ebben az országban, eleget.
Bulgáriát az EU vezetői próbálják eltántorítani orosz szövetségesétől, hiszen az eredeti cél is az volt Bulgária 2007-es EU csatlakozásával, hogy Oroszország elveszítse az utolsó szövetségesét is az Unió perifériáján, Szerbia pedig körül legyen zárva pusztán EU-s országokkal, így kénytelen legyen lemondani a nyomás hatására orosz szövetségeséről. Ennek a stratégiának ellentmond, hogy a bejelentett EU szankciókhoz Bulgária nem csatlakozott, sőt, mereven elutasította azt, és a Déli Áramlat vezeték a Fekete-tengerről Bulgáriába lép be, majd Szerbián és hazánkon keresztül eléri Ausztriát és/vagy Szlovéniát. Ezzel az Unió geopolitikai céljai, amihez Bulgáriát akarták használni, korlátozottan sikerültek csak.
Bulgáriának is, akárcsak hazánknak törékeny a gazdasága, és az EU-s lélegeztetőgép nélkül bizony igencsak sanyarú lenne a lakosság sorsa. Az Uniós belépés miatt lebontottunk illetve visszafejlesztettünk rengeteg iparágat, köztük az élelmiszeripar és mezőgazdaság volt a fő vesztese ennek a "kapcsolatnak". Bulgária is hasonló cipőben jár, jelenleg az országban zajló fejlesztések 65%-a EU-s pénzből zajlik, és 62%-a a teljes kereskedelemnek Uniós országokkal kapcsolatos. Az orosz befolyás ezzel szemben nem lebecsülendő, hiszen Bulgária atomerőműve, akárcsak hazánké, szovjet típusú, orosz fűtőanyaggal működik, akárcsak Paks. Bulgária 86%-át a felhasznált gáznak orosz forrásból nyeri, így elmondjatjuk, hogy az alapvető létkörülményekhez az Oroszországgal ápolt jó kapcsolatok járulnak hozzá.
Bulgária a kiutat szitén a kelet felé nyitásban keresi, az országot az Unióba nem mások miatt, mint geopolitikai célok elérése érdekében rángatták bele, akárcsak Magyarországot. Utána tönkretették a gazdaságot és az élelmiszeripart, ami egy ország függetlenségének a legelső állomása, hiszen a népesség élelmezése a legelső megoldandó feladat. Ezzel az egyszerű trükkel tartja Brüsszel fogságban a kelet-európai országokat, nem mellesleg a költségvetési elvonással párosítva ez a fegyver halálos minden, az Unióból menekülni vágyó országnak.
Mi a megoldás, van-e megoldás? Van. Folyamatosan közöljük.
Nagy Kálmán