Oroszország ma megrendezte a Győzelem Napja 69. évfordulójának ünnepségét, amelyen a nemzetiszocialista Németország felett aratott katonai győzelemre emlékeznek meg katonai parádéval Moszkvában, a Vörös téren. A Nagy Honvédő Háború emlékére rendezett felvonuláson mintegy 11000 katona, 149 harcjármű és 69 vadászgép jelent meg.
https://www.youtube.com/watch?v=J0R2mpnHQRY
A katonai parádét tradicionálisan a Moszkvai Katonai Zenei Kollégium dobosai nyitják meg, ők adják meg a felvonuló 11000 katona menetének ütemét. A felvonuláson az orosz hadsereg összes fegyverneme, valamint az összes katonai akadémia képviseltette magát. Idén újítást jelentett a különleges alakulatok felvonulása is, akik ezúttal a legújabb, minden rendszeresített lőszertől védő ruházatban, a sokak által csak csendes halálnak nevezett Val gépfegyverekkel, valamint VSS Vintorez mesterlövészpuskákkal vonultak fel.
A gépesített egységek oszlopát a GAZ-2330 Tigris harcjárművek nyitották, 149 gépesített egységből álló menetoszlop haladt el, ezzel a mai felvonulás volt a Szovjetunió felbomlása óta a legnagyobb haderőt sorakoztató rendezvény a Győzelem Napján. Ez összhangban van az orosz hadsereg erejének növekedésével is. A május 9 napi rendezvényen megjelenő tradicionális harceszköz a BTR-80 és BTR-82A páncélozott harcjármű, a T-90A tank, a Buk-M2, C-400 és Panszir S1 rakétarendszer, az Iszkander-M taktikai rakétarendszer, valamint a Topol-M interkontinentális ballisztikus rakéta. Ezek a rendszerek szintén feltűntek a Vörös Téren.
T-90 tankok a Vörös téren
Ezen felül megjelentek olyan katonai eszközök, melyeket Oroszország korábban soha nem mutatott be a május 9-i rendezvényen. A KamAZ-63968 Tájfun harcjármű, a Tor-M2U légielhárító rendszer, a Krizantema-S tankelhárító rakéta és a 2S19M2 Msta-S modernizált tüzérségi egység idén már megjelent a felvonuláson.
S-400 rakétarendszer és Topol-M interkontinentális ballisztikus rakéta a menetoszlopban
Idén első alkalommal a második világháborúból hátramaradt harceszközök közül semelyik nem vett részt a felvonuláson. A média szerint a 70. évfordulóra helyezték őket tartalékba, azonban mi tudjuk jól, ez egy szimbólum, azt jelenti, mostanra lezajlott az orosz hadsereg modernizálásának nagy része, Oroszország a szovjet-korszakból hátramaradt haditechnikákat is magasan túlszárnyalta.
BUK-M2U mobil légvédelem
A katonai parádé a légierő gépeinek rárepüléseivel ért véget. Összesen 69 vadászgép és helikopter jelezte a második világháború vége óta eltelt évek számát. Szu-24, Szu-34-s bombázók, Szu-25-ös csatarepülőgép, Szu-27 és MiG-29 vadászgépek képviselték a légierőt. Végül 31BM elfogó vadászgép, An-22, An-124-100 és Il-76MD szállító repülőgépek jelentek meg. A Szu-25 vadászgépek 300 méteres magasságban, 550 km/h sebességgel repültek el, az orosz trikolor színeinek megfelelő füstöt eresztve, ami az orosz zászlót rajzolta ki az égen.
A Győzelem Napja Oroszország és a posztszovjet országok legjelentősebb ünnepe - a nemzetiszocialista Németország kapitulációjának és a II. világháború, Oroszország számára a Nagy Honvédő Háború végének emlékére minden évben május 9-én rendezik meg. Az első győzelem napi rendezvény megtartását Sztálin rendelte el, 1945 június 24-én tartották Moszkvában, a Vörös Téren. A II. világháború során az orosz nép több mint 24 millió életet vesztett el, ők fizették a legnagyobb árat, és erre a posztszovjet országok mindig emlékezni fognak.
http://www.hidfo.net/2014/05/09/majus-9-gyozelem-napja-voros-teren