A kormány az országgyűlés jóváhagyásával 99 évre odaadta a Városligetet egy vagyonkezelő cégnek. A kiemelt kormányprojektté válással sem a lakosok, sem a kerület, sem a főváros többé érdemben nem tud beleszólni abba, hogy mi történik a Városligettel. A kormány kikerüli a kötelező társadalmi egyeztetést is, átlép a civil, illetve szakmai szervezeteken. A civilek a Liget megmentéséért megmozdulást rendeznek 2014. április 5-én, szombaton 13 és 19 óra között a Városligetben a Stefánia és az Ajtósi Dürer sornál a Stefánia úttal szemben. A rendezvény Facebook oldala: https://www.facebook.com/Varosligetert
A tervek szerint a Városligetet 150 milliárdos beruházással múzeumnegyeddé, kiemelt idegenforgalmi célponttá tennék; évi 1-1,5 millió új látogatóval számolnak. Csakhogy a Városliget már ma is zsúfolt, egy-egy hétvégén sok tízezer - pihenni, kikapcsolódni vágyó - ember célpontja.
A Városliget sorsát meghatározó törvény benyújtása előtt a "elfelejtették" megkérdezni a Fővárosi Önkormányzatot és a zuglói képviselőtestületet. Szintén "elfelejtették" kikérni a fővárosi lakosokat. Az elfogadott törvény értelmében a hatályos városrendezési és építési szabályzatot nem kell majd figyelembe venni, ahogy a civil és lakossági véleményeket sem, de a zöldterületekre vonatkozó kormányrendelet sem lesz érvényes a Ligetre.
A projekt ellen tiltakoznak a környezetvédő szervezetek - köztük a Levegő Munkacsoport is. Álláspontjuk szerint elfogadhatatlan az az nem érvelés, hogy a Ligetet meg kell újítani, ahhoz ugyanis nem kellenek új épületek. Miért nem költenek akkor többet park fenntartásra, locsolásra, a növényzet pótlására, ami a töredékébe kerülne annak, mint amennyibe az új negyed felépítése és üzemeltetése? - teszik fel a kérdést a környezetvédők.
A múzeumnegyednek a Városligetbe helyezése alapvetően hibás városfejlesztési koncepció. A főváros más pontjain kellene inkább fejleszteni, ott van például a Rákosrendező környéke vagy az Óbudai Gázgyár. Mindegyik évtizedek óta megújulásra vár, remek helyszínei lennének bármilyen múzeumnak - mondja Ráday Mihály, az ismert városvédő.
Az április 5-i megmozdulás szervezői színes programokkal és neves előadókkal várnak mindenkit annak érdekében, hogy a Városliget maradjon meg pihenőparkként.