Japán ejtőernyős alakulatok foglaltak vissza egy ellenséges ország által megszállt szigetet abban a hadgyakorlatban, melynek megtartására a védelmi miniszter a Kelet-Kínai-tengeren kiújuló területi viták miatt adott utasítást.
A közelmúltban Kína bejelentette légvédelmi térségének kiterjesztését a Kelet-Kínai-tengeren. A japán hadsereg most vasárnap Tokiótól keletre válaszul megkezdte a Sziget Védelem nevű hadgyakorlatot, melyben az elit ejtőernyős alakulatok egy ellenséges ország (Kína) által megszállt sziget visszafoglalását gyakorolják. Ez a hadgyakorlat fő vonulata, második alkalommal tartanak ilyen jellegű nyilvános, demonstratív akciót, miután Kína, Tajvan és Japán is bevallottan igényt tart a vitatott hovatartozású, jelenleg japán fennhatóság alá tartozó szigetcsoportra.
Itsunori Onodera védelmi miniszter személyesen is megtekintette a hadgyakorlatot, és bejelentette, Japán minden körülmények közt sajátjának tekinti a szigeteket. Onodera beszédében elmondta, nem hunynak szemet afölött, hogy Kína sorozatosan megsérti a japán felségterületet, miközben folyamatos diplomáciai nyomást gyakorolnak a japán kormányra a terület átadásának céljával.
A Kínában Diaoyu-, Japánban Senkaku-szigetek néven ismert szigetcsoport év elején került újra a területi viták középpontjába. Alig két héttel ezelőtt Kína Hainan provinciájában érvénybe lépett az új halászati törvény, ami kimondja, hogy minden, a területre belépő külföldi halászhajónak a helyi kormányzat által kiadott működési engedélyre van szüksége. Ezt a törvényt Kína a már kiterjesztett területekre vonatkoztatná, amit a térségben rendszeresen megjelenő kínai haditengerészet is nyomatékosít. A vitatott "halászati terület" pedig jelenleg Japán fennhatósága alá tartozik.
http://www.hidfo.net/2014/01/13/ev-eleji-hadgyakorlat-japanban