A pénzvilág néhány ismert és elismert személyisége azt prognosztizálja, hogy a 2014-ben és azt követően várható események alapjaiban rázzák majd meg az Egyesült Államokat (és ezen keresztül az egész világot).
Az alábbiakban idézett szakértők közül többen is egészen pontosan előre jelezték a 2008-as pénzügyi válságot, így a jelen helyzettel kapcsolatos meglátásaikra is érdemes odafigyelni. Ez természetesen nem garantálja, hogy 2014-et illetően is igazuk lesz, mindenesetre elraktározzuk el az olvasottakat. Amint az alábbiakból, láthatjuk, ők maguk sem értenek egyet mindenben.
Harry Dent, „Az érkező nagy gazdasági válság” szerzője:
„Legmegbízhatóbb hosszú és középtávú ciklusaink arra engednek következtetni, hogy a részvényösszeomlások felgyorsulásával kísért újabb lassulás érkezik 2014 és 2015 legelején, ami akár 2015-ig, esetleg 2016-ig is eltarthat. A demográfiai adatok miatti legrosszabb gazdasági trendek 2014 és 2019 között ütnek majd be. Az amerikai gazdaság nagy valószínűséggel kisebb, vagy akár nagyobb összeomlást is tapasztalhat 2015 elején, majd egy újabbat 2017 és 2019 vége felé, esetleg 2020 elején.”
Marc Faber, svájci gazdasági elemző, a Gloom, Boom & Doom Report szerkesztő kiadója:
„El kell mondanunk, hogy ismét egy óriási pénzügyi lufiban vagyunk a kötvények, értékpapírok és egyéb eszközök terén, amelyek árfolyama drámai mértékben emelkedett.”
Gerald Celente, a Trend Forecast kiadója:
„Minden felnőtt, aki elhiszi a McConnell, Reid, Boehner, Ryan és társaik által hangoztatott sületlenségeket, megérdemli a sorsát.”
Nemzetközi téren… az egész összeomlóban van.
Ez a mi előrejelzésünk.
Azt mondjuk, hogy 2014 második negyedévére átszakad a gát… vagy valami történik, ami eltereli a figyelmünket, miközben szakad a gát.”
Mike Maloney, A pénz rejtett titkai című befektetői műsor házigazdája, befektetési szakértő:
„Azt hiszem, hogy a 2008-as válság csupán egy bukkanó volt a legfőbb eseményhez vezető úton… a következmények szörnyűek lesznek… az évtized hátralévő része a történelem eddigi legnagyobb pénzügyi viharát hozza.”
Jim Rogers, amerikai üzletember, befektető, szerző:
„Láttuk, hogy ami 2008-2009-ben történt súlyosabb volt, mint az előző pénzügyi zavar, mert az adósság mennyisége sokkal nagyobb volt. Ehhez képes az adósság mennyisége jelenleg elképzelhetetlenül magasabb, így a következő gazdasági baj, történjen bármikor, és függetlenül attól, hogy mi váltja ki, rosszabb lesz, mint az előzőek, mert hihetetlenül sok az adósság és hihetetlen mértékű pénznyomtatás folyik a világban.
Okunk van az aggodalom és fel kell készülnünk. Lehet, hogy az [összeomlás] nem történik meg 2016 környékéig, nem tudom mikor fog bekövetkezni, de amikor jön, nagyon kell vigyáznunk.”
Lindsey Williams, a Globális valuta reset szerzője:
„Lesz egy globális valuta reset. Az elmúlt 1000 év legkomolyabb pénzügyi eseménye érkezik.”
Russell Napier, a CLSA, Ázsia legnagyobb független bróker és befektetési cégének tanácsadója:
„Egy deflációs sokk előestéjén járunk, ami valószínűleg rendkívüli mértékben átértékeli majd az árfolyamokat, nagyon magasról, nagyon alacsonyra.”
Howard Mark, az Oaktree Capital elnöke:
„A kockázati tolerancia nyilván erősödött mostanában, és a kockázatos eszközök utáni magas hozam is ezt erősítette. A piacok fűtöttebbek. A lényeg szektoronként változó, de semmi kétségem nincs afelől, hogy a piacok kockázatosabbak, mint bármikor a 2008-as válság mélypontja óta (hitel szempontjából) vagy 2009 óta (tőke szempontjából), és ez egyre inkább igaz.”
Jeff Berwick, kanadai pénzügyi szerkesztő, befektető:
„Amennyiben hagyják a kamatokat emelkedni, ezzel tulajdonképpen csődbe juttatják az Egyesült Államok kormányát, aminek eredményeként bekövetkezik az összeomlás… Egy jelentős társadalmi összeomlásra készülnek. Egyértelmű, hogy meg fog történni és nagyon ijesztő és veszélyes lesz.”
Michael Pento, a Portfolio Strategies alapítója:
„Sajnos nagy valószínűséggel a kormány azért húzott ki minket a Nagy Recesszióból, hogy előkészítse a helyzetet egy Nagyobb Összeomlásra, ami a kamat normalizálás túloldalán vár ránk.”
Laurence Kotlifoff, a Boston Egyetem közgazdaságtan professzora:
„Előbb utóbb valaki észreveszi, hogy mi történik és elkezd megszabadulni a kötvényeitől, a kamatok felmennek, elindul az infláció és elindul a versenyfutás.”
Hugo Salinas Price, mexikói befektető milliárdos:
„Azt hiszem egy egész sorozat csődöt fogunk látni. A kamatok emelkedése szerintem végzetes jel, mert ez indíthatja el a derivatíva válságot és ezzel a derivatíva (és pénzügyi) rendszer bukását hozza el.
A derivatívák több mint egy kvadrillió (1024) dollárt tesznek ki, és ezeknek kevés köze van a kamatokhoz. A kamatok hirtelen emelkedése az Egyesült Államokban például elindíthatja ezt. Ennek eredményeként hihetetlen mennyiségű csődöt fogunk látni a világban.”
Robert Shiller, a 2013-as közgazdasági Nobel-díj egyik nyertese:
„Még nem kongattam meg a vészharangot, de sok országban a részvényárfolyamok és az ingatlanpiacok árai olyan magasak, … hogy ez nagyon rosszul végződhet.”
David Stockman, az amerikai Költségvetési Hivatal vezetője Ronald Reagan elnöksége alatt:
„Hatalmas lufik vannak mindenhol, Japántól, Kínán és Európán át egészen az Egyesült-Királyságig, a világ pénzpiacai pedig rendkívül veszélyesek, bizonytalanok, aminek eredményeként komoly bajok és eltolódások várhatók a jövőben.”
Nyilvánvaló, hogy az amerikai gazdaságban már most számos jelét láthatjuk a lassulásnak. December 12-én például kiderült, hogy a munkanélküli segélyt igénylők száma egy hét alatt 68.000 fővel emelkedett, így most összesen 368.000 főnél jár. Ez a legnagyobb növekedés ezen a téren az elmúlt több mint egy év alatt.
A helyzet Európában sem jobb. A Guardian arról írt, hogy Christine Lagarde, az IMF verzéigazgatója szerint a válságnak még nincs vége:
„Tényleg lehetséges arról beszélni, hogy vége a válságnak, amikor a munkaerő 12 százalékának nincs munkája? Amikor a fiatalok munkanélkülisége kétszámjegyű, ráadásul Görögországban és Spanyolországban 50 százalék felett van? És amikor nem látni azt, hogy az emberek könnyebben tudnák visszafizetni a hiteleiket?”
Akár honnan is vizsgáljuk, a következő gazdasági összeomlás közeledik. Vajon mely szakértőknek lesz igaza?
Forrás: The Economic Collapse
http://idokjelei.hu/2013/12/mit-josol-dent-faber-celente-es-a-tobbi-szakerto-2014-re/