Varga Mihály és a Fidesz-frakció is tudott az áfacsalási ügyről – állította Horváth András. A volt adóellenőr végül beszélhetett az ellenzéki képviselőknek. Bemutatott egy olyan dossziét, amelyben konkrét bizonyítékok is vannak, például egy 29 milliárdos nem megfelelően feltárt adócsalásról. Szerinte a csalók mögött az oligarchák állnak. Nem mondta, kik.
Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter és a Fidesz-frakció is tudott az áfacsalások felderítésével kapcsolatos problémákról – állította Horváth András, a NAV egykori dolgozója az Országgyűlés számvevőszéki és költségvetési bizottságának ellenőrző albizottsága “konzultációs jellegű” ülésén. Az ülés nem lehetett hivatalos, hiszen a Fidesz jelezte, távol marad. Így a napirend elfogadása híján a jobbikos Z. Kárpát Dániel elnöknek nem volt más módja, mint konzultációnak nevezni a nem hivatalos ülést – de legalább meghallgatták az elnököt. A jelen lévő és kérdező ellenzéki képviselők (Boldvai László – MSZP, Vágó Gábor – LMP és a vendégként odalátogató Mesterházy Attila, valamint Ángyán József) annak bizonyítékát látták a vizsgálat korlátozásában, a hallgatásban, hogy a kormánypárt érintett az ügyben.
Horváth András azt mondta, hogy ciklusokon átnyúló problémáról van szó, hiszen a szervezet 2007-es átalakításakor kerültek olyan emberek a meghatározó vezetői posztokra, akik rontották az ellenőrzés hatékonyságát, és olyanokat állítottak félre, akik addig segítették a munkát. Abban reménykedtek, hogy a kormányváltás után ők elkerülnek onnan, de megerősödtek – hangsúlyozta a volt adóellenőr. “Tele van az adóhivatal parkolópályán lévő emberekkel” – közölte, azokkal, akik hozzá hasonló lelkiismerettel próbálták megállítani az adócsalásokat, de vagy elküldték, vagy parkolópályára állították őket: lefokozás után alibifeladatokat adtak nekik.
Felvezetőjében azt mondta, azért van szükség a politikai szintű beavatkozásra, mert rendszerszintű visszaélésekről van szó, amelyek makrogazdasági szinten is problémát okoznak. “A rendszerszintű korrupció feltárására nem elegendő sem a Számvevőszék, sem az Ügyészség, politikai akaratra van szükség” – utalt arra, hogy miért nem él a kormánypártok azon érve, hogy ezt az ügyet nem egy bizottságban kell megvitatni. (Az ülésen többször szóltak arról, hogy az ÁSZ vizsgálhatná az adóhatósági eljárásokat, de nem teszi, és felkérni se tudják erre, hiszen nem határozatképesek).
Horváth András szerint az olajügyek nem értek véget, csak áfalánccsalásokká alakultak át, és ezek teljesen szétziláltak termelési és kereskedelmi szektorokat. “Olyan emberekkel állunk szemben, akiket a háttérben álló oligarchák is támogatnak” – hangsúlyozta, és leszögezte: mindenkinek szüksége van arra, hogy tisztulás álljon be a területen. Két szektort említett, mint az áfacsalásban kiemelten érintett területet: a kiskereskedelem mellett – ahol multinacionális cégek és magyar tulajdonú láncok is érintettek – az exportvállalatokét. Utóbbiaknál kiutalás előtti ellenőrzés nélkül utalják át az áfát a cégeknek.
A konkrétumokat firtató kérdésekre válaszul az adóellenőr egy nála lévő zöld dossziét mutatott fel, mondván: ebben vannak a bizonyítékok. Ezek adótitkokat tartalmaznak, de akár egy zárt bizottsági ülésen, akár az ügyészségnek a nyomozáshoz, vagy a számvevőknek a vizsgálathoz átadja azt. Ebben – mondta – egy 29 milliárdos feltáratlan gabonakereskedelemmel kapcsolatos áfalánccsalás szerepel, illetve olyan céges adatok, amelyek megmutatják, az élelmiszeriparban milyen csalások folytak 2011 és 2013 között.
Horváth András hangsúlyozta: az adóhivatalon belül az ellenőrzési főosztály vezetőjéhez és az illetékes elnökhelyetteshez ment el felvetéseivel. Tagja volt annak a munkacsoportnak, amely a lánccsalások felderítésére dolgozott ki új módszereket, de hamar jelezték neki: nem kerülheti meg a szolgálati utat. Ez után fordult Rogán Antalhoz, az Országgyűlés gazdasági bizottságának elnökéhez (jelenleg a Fidesz-frakció vezetőjéhez) is. Egy év múltán – amikor nem történt semmi – megkereste Révész Máriusz képviselőt (Fidesz), és őt arra kérte, észrevételeit jutassa el Cséfalvay Zoltán nemzetgazdasági és Lázár János miniszterelnökségi államtitkárhoz is. (Az NGM tagadta, hogy ez az írás eljutott volna az államtitkárhoz). Utalt arra, hogy más kollegája fordult a szaktárca helyettes államtitkárához is hasonló ügyben, és azt mondta: Varga Mihályhoz is eljutottak hasonló információk, sőt a Fidesz-frakció is tárgyalt az ügyről 2011-ben.
(NOL)