A tudatformálás időszaka következik a műanyag zacskók elleni küzdelemben. Környezetszennyező hatásuk miatt minden eszközt bevethetővé tenne az Európai Bizottság a tagállamok számára a reklámszatyrok használatának visszaszorítására. Brüsszel javaslata a tagállamokra bízza, hogy milyen módszerekkel korlátozzák a nejlonszatyrok azon a fajtáinak a használatát, amelyek a legnagyobb károkat okozzák a környezetnek.
A magyar lakosság tavaly 2500 tonna műanyag zacskót használt el, vagyis nagyjából fejenként 20 darabot. Az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség ügyvezetője az InfoRádiónak elmondta: javult a helyzet, 2011-ben, a termékdíjas szabályozás megváltozása előtt, még 3500-4500 tonna volt a felhasznált mennyiség.
Vámosi Oszkár úgy véli, a jelenlegi uniós átlag, 198 darabhoz képest a fejenként 20 nem rossz eredmény, de a cél, hogy az eldobható szatyrok mennyisége fokozatosan a nullához közelítsen.
Az olaszok teljesen betiltották a műanyag zacskók használatát, de Magyarország ennek a drasztikus megoldásnak nem híve. Az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség ügyvezetője azt mondja: mi a szabályozás legfontosabb részét már megtettük a magas termékdíj bevezetésével, most a tudatformáláson van a sor.
Az EU által kihalásra ítélt nylonzacskókat gyakran mindössze egyszer használják, de ehhez képest száz évig is eltarthat, amíg lebomlanak - emlékeztet a BruxInfo.
Becslések szerint 2010-ben közel 100 millió műanyag szatyrot dobtak a piacra Európában. Az Unió állampolgárai átlagosan 198 ilyen zacskót használnak el évente. A tagállamok között azonban rendkívül nagy a szóródás. Az élenjárók, a dánok és a finnek például mindössze 4 habkönnyű nejlonzacskót használnak évente, miközben a lengyelek, a szlovákok és a portugálok 466 darabot.
Teljes tiltás helyett az egyszer használatos műanyag zacskók használatának csökkentésére tett javaslatot a tagállamoknak az Európai Bizottság. A javaslat célja a környezetet különösen szennyező műanyag szatyrok kivezetése a rendszerből - összegezte a fejleményeket a BruxInfo.
A Bizottság, észrevehetően figyelembe véve a tagállamok túlzottan bürokratikus és költséges megoldásokkal szembeni ellenállását, visszalépett attól a tervétől, hogy egyszer és mindenkorra kitiltsa az EU-ból a főleg a bevásárláshoz használt műanyag zacskókat. Brüsszel javaslata ehelyett a tagállamokra bízza, hogy milyen módszerekkel korlátozzák a nylon szatyrok azon a fajtáinak a használatát, amelyek a legnagyobb károkat okozzák a környezetnek.
A javaslat értelmében a tagországok több megoldás közül is választhatnak, adókkal, nemzeti szinten meghatározott csökkentési célszámok elfogadásával vagy piaci korlátozásokkal is élhetnek annak érdekében, hogy érdemben csökkentsék a többnyire csak egyszer használatos, legvékonyabb (0,05 milliméter vastagságú) műanyag zacskókat, amelyek általában a szemétkosárban, az utcákon vagy éppen az élővizekben végzik, nagy károkat okozva a flórának és a faunának.
(Seres Gerda, inforadio.hu )