Vlagyimir Putyin a New York Times hasábjain közölte az amerikai választókkal, hogy ha a kormányuk nem hagy fel az agresszív külpolitikával, annak nem csak a szíriai helyzet rendezése a tétje, de az ENSZ felbomlása is bekövetkezhet. Putyin szerint az ENSZ a Népszövetség sorsára juthat, ami elvesztette valós befolyását és felbomlása elkerülhetetlenné vált. Így végezheti az ENSZ is, ha a tagállamok az ENSZ BT felhatalmazása nélkül hajtanak végre katonai beavatkozást Szíria ellen.
Putyin azt követően szólt az amerikai választópolgárokhoz, hogy Obama újból bejelentette, akár nemzetközi ellenőrzés alá kerülnek a szír vegyi fegyverek, akár nem, az Egyesült Államok ha el is tekint az inváziótól, "korlátozott, helyi csapásokat" mérhetnek a kormányerők állásaira. Ezzel párhuzamosan az USA hivatalosan is megkezdi a lázadók felfegyverzését, vagyis a fokozódó nemzetközi nyomás ellenére sem hajlandóak lemondani Szíria gyarmatosításáról.
Mostanra a közvélemény szinte kivétel nélkül valamennyi országban az Oroszország által felajánlott békés politikai megoldást támogatja. Még az amerikai lakosság nagy része is ellenzi a szíriai beavatkozást, így az Obama-kormány egyedül maradt a gyarmatosító tervekkel. Az egyetlen, ami még a gyarmatosítást erőlteti, az a háttérben működő cionista lobbi, aminek az amerikai kormány ha akarna se tudna ellenállni, - de közvélemény-kutatások is alátámasztják, hogy egy Szíria elleni beavatkozásnak semmiféle legitimációja nem lenne (még a nyugati országokban sem) függetlenül attól, hogy milyen ürügyet találtak rá.
A következmények viszont előre láthatóak, Putyin elnök a mostanra nyilvánvalóvá vált dolgokat közölte az amerikaiakkal, akik láthatóan továbbra sincsenek tisztában a nemzetközi helyzet alakulásával. Egy Szíria elleni, ENSZ BT felhatalmazás nélküli beavatkozás egyet jelentene annak a hivatalos bejelentésével, hogy az ENSZ szervezete alkalmatlanná vált a nemzetközi problémák közös megegyezésen alapuló megoldására - ami gyakorlatilag az ENSZ nem-hivatalos felbomlását jelenti.
Ha közös megegyezés nincsen és az érdekek egymásnak feszülnek, akkor az érdekellentétek erővel lesznek megoldva. Egyértelmű, hogy ennek mi lesz a következménye; a világháború előtt épp egy ilyen helyzet állt elő, és a háború gépezetét csak az új nemzetközi front tudta megállítani, melyet a katonai fölényben lévő országok megállapodása alakított ki. Ez volt az alapja az azóta már rég felbomlott status quo-nak, és egy újabb világháború után sem alakulna másként a helyzet; az abszolút katonai fölényben lévő, stabil hátországgal bíró országok határoznák meg az új nemzetközi egyensúlyt a következő évtizedekre. Ezek az országok pedig nem a nyugati országok lennének, mert mára se a katonai fölénnyel, se a stabil hátországgal nem rendelkeznek.
A kocka el van vetve: ahogy Putyin elnök korábban már nyíltan közölte a nyugati vezetőkkel; a keleti országok gazdasági ereje ma már felülmúlja a nyugati tömbét és csak idő kérdése, hogy ebből politikai tőkét fognak kovácsolni, ami a nyugat befolyási övezeteinek elvesztéséhez vezet. Putyin beszédét követően a nyugati országok külpolitikájának természete mit sem változott. Az Obama-kormány a szíriai agresszióval azt kockáztatja, hogy a keleti országok erőfölényére alapuló új status quo nem hosszú távon, gazdasági és politikai terjeszkedésen keresztül öltsön testet, hanem rövid úton, egy globális katonai konfliktuson keresztül.
Moszkva a békés átmenetet, a lassú, gazdasági-politikai átrendeződést ajánlotta fel a világnak, ami után az ENSZ továbbra is a nemzetközi problémák közös megoldásának fóruma lehet. Az amerikai külpolitika az agresszió útját erőlteti, tevékenységük az ENSZ működését ellehetetleníti. Egy ilyen gyors, katonai úton történő átrendeződés közben azonban az ENSZ befolyását majd jelentőségét veszti, ami azt jelenti, hogy nincs egy olyan nemzetközi fórum, ahol az országok tárgyalóasztal mellett rendezhetnék az érdekellentéteket. Ha az ENSZ nincsen, akkor van a nyugati tárgyalóasztal, és vannak keleti tárgyalóasztalok, a kettő között pedig szögesdrót, betonfalak és célra irányított atomtöltetek.
Ez a tétje annak, hogy a világ országai most a Moszkva által felkínált utat fogadják el, vagy az amerikai érdek kiszolgálása mellett döntenek. A közvélemény alakulása egyértelmű, az emberek békét akarnak. Azonban az is egyértelmű, hogy az amerikai kormányt bilincsben tartó cionista lobbit nem foglalkoztatja a millió civil áldozat. Az ENSZ már most bomlásnak indult, mert nem tud konszenzusos döntést hozni az egymás érdekövezeteit katonai megszállással fenyegető tagállamok ügyében. Ha az amerikai kormány nem adja fel a szíriai gyarmatosítás tervét, vagy a cionista kormány hatalomból eltávolítására sor nem kerül, az ENSZ felbomlik és a cionizmus számlájára lesz írható egy újabb világháború.
Molnár István